8 października 2021

Antypolska kampania na Ukrainie. Lwów ogłosił rok 2022 rokiem UPA

(Zdjęcie ilustracyjne. By Sasha Maksymenko (Flickr: Anti-government protests in Kiev)/Wikimedia Commons)

„Lwowska rada obwodowa w czwartek podjęła decyzję o ogłoszeniu 2022 r. rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w tym regionie”, poinformował portal Zaxid.net.

Deputowani lwowskiej rady obwodowej przegłosowali ogłoszenie 2022 rokiem UPA w związku z tym, że w przyszłym roku mija 80 lat od utworzenia UPA i z uwagi na „istotny wkład UPA w ukraiński wyzwoleńczo-rewolucyjny ruch doby II wojny światowej” – napisał portal Zaxid.net (czyt. zachid).

„Lwowska Państwowa Administracja Obwodowa ma opracować program wydarzeń z okazji tych obchodów i zagwarantować ich finansowanie”, dodano.

Wesprzyj nas już teraz!

Rada zwróciła się do parlamentu o podjęcie analogicznej decyzji i ogłoszenia roku 2022 rokiem UPA na poziomie państwowym.

UPA była formacją nacjonalistyczną, która podczas II wojny światowej walczyła przede wszystkim z Armią Czerwoną. Zawierała też sojusze z niemieckim agresorem. Organizacja odpowiada jednak przede wszystkim za eksterminację polskiej ludności na Wołyniu, Polesiu oraz Galicji Wschodniej. W wyniku wielomiesięcznych rzezi zginęło ponad 100 tys. Polaków.

Obecnie polityka historyczna Ukrainy propaguje UPA oraz popularyzuje jako bohatera Stepana Banderę.

 

Źródło: RadioMaryja.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(16)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy

Udostępnij przez