18 kwietnia 2021

Będzie powrót do negocjacji mińskich? Ma być nowy szczyt Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy

(fot. pixabay)

Doradcy przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec 19 kwietnia mieli spotkać się w celu omówienia organizacji szczytu mającego złagodzić napięcie na Ukrainie. To nawiązanie do negocjacji prowadzonych wcześniej w Mińsku.

W zeszłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przywódca Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali Moskwę do wycofania wojsk gromadzących się w pobliżu granicy ukraińskiej i na okupowanym Krymie. Zawieszenie broni, które wynegocjowano między siłami rządowymi a wspieranymi przez Moskwę separatystami, stale jest łamane i trwają walki. Od początku tego roku miało zginąć co najmniej 30 ukraińskich żołnierzy.

Prezydent Ukrainy, jeszcze ubiegając się o władzę, zapowiadał, że będzie zmierzał do szybkiego zakończenia wojny i wymiany więźniów. Do częściowej wymiany doszło, ale do tej pory nie udało się zakończyć konfliktu we wschodniej części Ukrainy. Co więcej, w ostatnich tygodniach przybrał on na sile. Zełenski liczył, że w ramach tzw. formatu normandzkiego z udziałem liderów Francji i Niemiec uda się dojść do porozumienia z Rosją. Paryż i Berlin są mediatorami w konflikcie na Ukrainie od 2015 roku.

Wesprzyj nas już teraz!

16 kwietnia prezydent Ukrainy spotkał się w Paryżu z Emmanuelem Macronem, a przez łącze internetowe w rozmowach uczestniczyła kanclerz Angela Merkel. Po tym spotkaniu wydano oświadczenie, w którym wyrażono obawy z powodu nadzwyczajnego nagromadzenia wojsk rosyjskich w pobliżu ukraińskiej granicy i zażądano „wycofania tych posiłków, aby osiągnąć deeskalację”. Według USA i NATO, rosyjskie nagromadzenie wojskowe jest największe od 2014 r., gdy Moskwa siłą zajęła Krym i poparła separatystów na wschodzie Ukrainy. W wyniku walk zginęło tam ponad 13 tys. osób. Kreml zaprzecza jakimkolwiek złym zamiarom, wskazując, że może wysyłać wojska na swoim terytorium, gdzie chce. To „kwestia suwerenności”.

W Paryżu uzgodniono, że doradcy polityczni wznowią działania, by ożywić i wdrożyć w życie tzw. porozumienia mińskie, zmierzające do trwałego zawieszenia broni we wschodniej Ukrainie i do politycznego rozwiązania konfliktu. Ponownie wraca kwestia wymiany więźniów. Ukraina wskazuje, że zawieszenie broni jest podstawowym warunkiem realizacji porozumień mińskich. Dopiero po zaprzestaniu jego naruszania, można dyskutować o organizacji wyborów w kontrolowanym przez separatystów Donbasie.

Źródło: rferl.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram