18 października 2021

Białoruś chce „przygarnąć” komunistyczne pomniki zdemontowane w Polsce

(fot. Adam Białous / PCh24.pl)

Białoruś zadeklarowała, że przyjmie do siebie komunistyczne pomniki i tablice, które na mocy ustawy dekomunizacyjnej zostały w Polsce usunięte z przestrzeni publicznej. Jako pierwszy do białoruskiego Brześcia miał trafić tzw. pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej z Leszna, jednak władze samorządowe postanowiły przekazać go polskiej fundacji. 

Z prośbą o przekazanie tzw. pomnika wdzięczności Armii Radzieckiej zdemontowanego w Lesznie (rozebrany w lutym 2020) zwróciło się do władz samorządowych tego miasta białoruskie stowarzyszenie „Laguna”. Miejsce pod pomnik zostało już nawet przygotowane w Alei Pamięci w białoruskim Brześciu. Magistrat jednak postanowił, iż przekaże komunistyczny obelisk polskiej Fundacji Minionej Epoki z Rudy Śląskiej, która organizuje tam muzeum. – Wraz z innymi tego typu pamiątkami, pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej będzie wyeksponowany w parku pomników, będącym częścią Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej – poinformowała Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta Leszna.

Władze Białorusi niejednokrotnie krytykowały Polskę za usuwanie komunistycznych „pamiątek”. Obecnie chcą je przyjmować do siebie, chociaż w tym kraju ich nie brakuje. Takiej liczby pomników, nazwy ulic, fabryk na cześć sowieckich przywódców jak na Białorusi, nie ma nigdzie indziej na świecie. Stacja metra pod głównym placem stolicy tego państwa – Mińska, nosi imię Lenina. W ścisłym centrum Mińska główne ulice to – Lenina, Marksa, Engelsa, Sowiecka, Październikowa, Rewolucyjna, a do kompletu – Komunistyczna i Socjalistyczna.

Wesprzyj nas już teraz!

Przypomnijmy, iż nie dalej jak w ubiegłym roku (w rocznicę rewolucji październikowej) w Mińsku stolicy Białorusi odsłonięto pomnik Włodzimierza Lenina, jednego z głównych twórców  zbrodniczego komunizmu. – Dostęp do dóbr socjalnych, ideały równości, pokoju, międzynarodowej zgody wyznawane w czasie sowieckiej epoki są aktualne do dziś – powiedział w związku z odsłonięciem pomnika wodza rewolucji prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka. Nie zmienił zdania. Podczas przemówienia wygłoszonego w sierpniu 2021 roku oznajmił: „Musimy postawić pomnik Stalinowi. Wiele mu zawdzięczamy”.

 

Źródła: radiopoznan.fm, leszno24.pl, kresy24.pl

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez