10 lipca 2021

Bill Gates, Jeff Bezos i Al Gore zainwestują miliony dolarów w produkcję „mięsa” z grzybów

(Foundations World Economic Forum, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons + United States Department of Health and Human Services, Public domain, via Wikimedia Commons + Seattle City Council from Seattle, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons)

Jedni z najbardziej wpływowych i zamożnych ludzi na całej planecie wraz z grupą mniejszych partnerów zainwestują w sumie 158 mld dolarów w fabrykę firmy produkującej wyroby mięsopodobne na bazie wysokobiałkowych grzybów Fusarium flavolapis. Znając ich „głowę do interesów” wydane miliony wkrótce zamienią się w miliardy, czemu z pewnością nie przeszkodzi zyskująca w świecie popularność narracja „antymięsna”.

Jeśli za wspólne przedsięwzięcie bierze się miliarder-filantrop Bill Gates i najbogatszy człowiek globu Jeff Bezos, a ich kompanem zostaje były wiceprezydent USA Al Gore, to trudno mówić o zwykłej, biznesowej inwestycji. Zazwyczaj bowiem działania tego typu „wizjonerów” prowadzą do głębokich przemian w całym sektorze gospodarki, a niekiedy nawet w życiu państw i narodów.

Tym razem panowie, którzy nie ukrywają, że chcieliby zmieniać świat (i w wielu kwestiach już istotnie go przeobrazili), planują wejść na dynamicznie rozwijający się rynek produktów alternatywnych wobec mięsa. Tak poważni gracze w tym segmencie gospodarki bez wątpienia stworzą nową jakość, czego obawiać powinni się producenci prawdziwego, odzwierzęcego mięsa.

Wesprzyj nas już teraz!

W oko tercetowi Gates-Bezos-Gore wpadła firma Nature’s Fynd. Jej geneza sięga dziesięciu lat wstecz, gdy prowadzący badania dla NASA dr Mark Kozubal z Uniwersytetu Stanowego Montana poszukiwał w gorących źródłach Parku Narodowym Yellowstone organizmów będących w stanie przeżyć ekstremalne warunki. Odnalezione przez niego grzyby Fusarium flavolapis okazały się składać w olbrzymim stopniu z protein. Efektem podzielenia się wiedzą z byłym prezesem firmy kosmetycznej Thomasem Jonasem okazała się firma dziś funkcjonująca właśnie jako Nature’s Fynd i produkująca z owych grzybów zamienniki mięsa.

Co najważniejsze: owe produkty mięsopodobne mogą cenowo konkurować z prawdziwym mięsem. Trudno więc dziwić się jednym z najbogatszych ludzi świata, że postanowili zainwestować właśnie w Nature’s Fynd.

Szanse na sukces przedsięwzięcia zwiększa fakt, że mięso jest dziś uznawane za produkt niekorzystny dla ludzkiego zdrowia oraz klimatu. Zwierzęta produkują bowiem niemałą ilość gazów cieplarnianych i wielu „zielonych” z radością przyjęłoby przejście całej ludzkości na dietę wegańską. Niewykluczone więc, że w sytuacji ewentualnego pójścia na „wojnę z mięsem” przez postępowe rządy krajów zachodnich produkt od Gatesa, Bezosa i Gore’a stanie się „lekiem na całe zło”. Ma bowiem – oprócz zalet natury klimatycznej – zawierać więcej białka i mniej szkodliwych tłuszczów niż prawdziwe mięso. Nie bez znaczenia dla ewentualnego sukcesu inwestycji może okazać się także fakt, że przy produkcji „grzybowego mięsa” nie giną zwierzęta, co z pewnością zostanie wykorzystane przez marketingowców.

W ten sposób wszyscy będą szczęśliwi. Wszyscy, poza osobami zatrudnionymi w potężnej branży producentów mięsa.

Źródło: gospodarka.dziennik.pl

MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(23)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy