19 kwietnia 2021

Egipt legalizuje kolejne chrześcijańskie kościoły. Decyzję podjęła rządowa komisja

(Źródło: pixabay.com)

Egipt zalegalizował kolejne 82 budowle kościelne, które dotychczas nie miały oficjalnej zgody władz państwowych. Zadecydowała o tym specjalna komisja pod kierownictwem premiera Egiptu Mustafy Madbuliego, poinformowały egipskie media. Tym samym od rozpoczętej w 2017 roku kampanii zalegalizowano ogółem 1882 świątynie chrześcijańskie działające dotychczas bez oficjalnego zezwolenia władz.

Według egipsko-koptyjskiego portalu informacyjnego „Watani” Kościoły w Egipcie skierowały wnioski o legalizację dla ogółem 3730 świątyń. Warunkiem otrzymania takiego zezwolenia jest spełnienie przepisów ochrony cywilnej, stabilność budowli oraz opłata odpowiedniego podatku.

Podstawą ku temu jest ustawa z 2016 roku dotycząca budowy i remontu kościołów. W powiązaniu z art. 64 konstytucji Egiptu dotyczącym wolności religijnej oraz kultu ma ona ułatwić chrześcijanom trzech religii Abrahamowych otrzymywanie zezwoleń na budowę nowych świątyń.

Według szacunków, chrześcijanie stanowią od 10 do 14 procent z około 101 milionów mieszkańców Egiptu. Większość z nich należy do Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, którego początki sięgają św. Marka Ewangelisty. Informacje o liczbie wiernych tego Kościoła Wschodu wahają się od ośmiu do dwunastu milionów.

KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie