23 lipca 2021

Episkopat ocenzurował własny list do kapłanów? Zniknął fragment o Mszy trydenckiej

(Fot. Rorate Caeli)

Przed tegorocznym Triduum Paschalnym polscy biskupi opublikowali obszerny list do kapłanów, poświęcony znaczeniu Najświętszej Ofiary. W dokumencie znajdował się fragment doceniający fakt, że ważnym czynnikiem pociągającym ku Kościołowi wielu młodych jest piękno tradycyjnej liturgii. Obecnie na stronie KEP widnieje wersja listu pozbawiona tej części.

 

Treść dokumentu pt. „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy. List biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek 2021 roku” przyjęta została 11 marca 2021 roku podczas Zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Hierarchowie zwrócili uwagę między innymi na głębię znaczenia Mszy Świętej, jej rzeczywisty wymiar duchowy, prawdziwą obecność Jezusa Chrystusa oraz związaną z tym ważność zachowania należnych form liturgicznych.

Wesprzyj nas już teraz!

„Sztuka celebracji nie polega na wykonywaniu tego, co mi się podoba, czy też tego, co wydaje się atrakcyjne. Ona nie jest naśladowaniem tego, co świeckie, ale jest wprowadzaniem w rzeczywistość prawdziwego sacrum. Należy zatem unikać tego wszystkiego, co nie jest zgodne z duchem liturgii. Ona nie jest bowiem spektaklem, w którym głównym aktorem jest kapłan, ale jest wydarzeniem zbawczym. Podczas celebracji liturgii zawsze ma być zachowany priorytet Boga, co od kapłana domaga się wiernego przestrzegania prawodawstwa liturgicznego” – to jeden z wielu bardzo istotnych fragmentów biskupiego przesłania.

Chociaż na stronie Konferencji Episkopatu Polski wciąż można odnaleźć ten doniosły dokument, nie jest on jednak dokładnie tym samym listem, który opublikowany został w kwietniu. Brakuje w nim odniesienia do wpływu należycie sprawowanej Mszy świętej na budzenie się powołań kapłańskich oraz wiarę młodych ludzi. Autorzy docenili między innymi znaczenie Mszy według rytu przedsoborowego (nazwanej tu „formą nadzwyczajną”). W oryginale czytamy między innymi:

 

„To poprzez nieustanną dbałość o liturgię, o jej piękno i szlachetność wielu z nas wchodziło na drogę kapłańskiego życia. Dziś także widać to w pewnej fascynacji liturgią sprawowaną w formie nadzwyczajnej. Niezaprzeczalny pozostaje fakt, że wielu młodych ludzi pociąga dziś taka dbałość o piękno celebracji eucharystycznej. Poszukują oni Chrystusa i pragną Go odkrywać w Kościele. To pragnienie musi być na nowo odczytane. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że młodzi potrzebują głębi życia duchowego i formacji zakorzenionej w liturgii. Ta wrażliwość musi być przez nas zauważona i rozwijana. Trzeba dziś na nowo odkryć wagę duszpasterstwa służby liturgicznej, które jest miejscem odkrywania piękna życia z Chrystusem, jak również miejscem dojrzewania do odkrywania i realizacji powołania. Wielu młodych ludzi odczytuje Boże zaproszenie do życia w Kościele właśnie w liturgii. Trzeba im pomóc w dojrzewaniu do pełni powołania. To dojrzewanie nie może się jednak ograniczać tylko do nauki posługiwania, ale musi mieć charakter integralny, czyli ogarniać całe życie młodego człowieka”.

 

Powyższego fragmentu nie ma w obecnej wersji listu. W związku z ogłoszeniem przed tygodniem papieskiego motu proprio spychającego na absolutny margines Msze trydencką i wspólnoty ją kultywujące, rodzi się pytanie o powód skrócenia dokumentu o te ważne słowa. Czyżby w przekonaniu KEP przestały być aktualne?  

 

Źródła: episkopat.pl, ksieza.archwwa.pl, Twitter

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(51)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 655 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram