6 kwietnia 2021

Europejska Agencja Leków przyznaje: preparat AstraZeneca ma związek z przypadkami zakrzepów

(Fot. Reuters / Forum)

Obecnie coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między szczepionką AstraZeneki a bardzo rzadkimi nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi – przyznał Marco Cavaleri, szef zespołu ds. oceny szczepionek Europejskiej Agencji Leków (EMA).

 

 

Urzędnik udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi „Il Messaggero”. Powiedział między innymi, że pogłębione badania nad zarejestrowanymi przypadkami występowania zakrzepicy u osób w wieku powyżej 55 lat, głównie kobiet, są „dalekie od zakończenia”.

 

Według mnie możemy już to powiedzieć, to jasne, że jest związek ze szczepionką – przyznał dodając, że agencja nie zna przyczyn takiej reakcji organizmów.

 

Związek jest, ale jak do tego dochodzi, trzeba to ustalić – stwierdził.

 

Poza wymienionym zakresem wiekowym EMA zamierza badać w niedługim czasie również inne grupy, w pierwszym rzędzie młode kobiety.

 

Jesteśmy agencją regulacyjną i musimy mieć bardzo precyzyjne dane na temat stosunku ryzyka i korzyści – dodał Cavaleri.

Jeszcze w marcu EMA zapewniała, że preparat Astra Zeneca jest bezpieczny i skuteczny. Na fali doniesień o przypadkach zakrzepicy oraz w związku czasowym z wycofywaniem się kolejnych państw ze szczepienia producent zmienił nazwę specyfiku na „Vaxzevria”.

 

 

Źródło: RMF24.pl, PCh24.pl

RoM

 

 

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie