26 kwietnia 2021

Francuska diecezja w ogniu krytyki: chodzi o finansowe wsparcie budowy meczetu

(zdjęcie ilustracyjne Pixabay)

Francuska diecezja Tours wspomogła finansowo budowę meczetu. Zgodnie z oświadczeniem biskupa stanowiło to rekompensatę za pomoc muzułmanów sprzed 15 lat. Część środowisk katolickich wyraża jednak oburzenie. 

W połowie kwietnia gazeta Nouvelle République podała, że przewodniczący muzułmańskiej wspólnoty w departamencie Indre-et-Loire w doinie Loary Salah Merabti stwierdził, iż wspólnota otrzymała z różnych źródeł pomoc na budowę nowego meczetu w Menneton. Wśród nich wymienił między innymi oddział Coca-Coli z Algierii, wspólnotę żydowską i diecezję Tours.

W związku z tym prowadzony przez katolików portal „Riposte-Catholique” wyraził zdumienie i zaniepokojenie. Redakcja zapytała, czy oznacza to, że fundusze parafialne przeznaczono na potrzeby wspólnoty muzułmańskiej. Na koniec 2019 roku diecezji pozostało zaoszczędzone 9,5 milionów euro. Jednak jak podaje Life Site News jej sytuacja finansowa pogorszyła się pod wpływem pandemii koronawirusa. Władze diecezji zauważyły znaczący spadek datków na tacę, jak również ofiar składanych przy okazji sakramentów. W tym kontekście podziękowania ze strony muzułmańskiej okazały się niedźwiedzią przysługą.

Zgodnie z oświadczeniem nowego już arcybiskupa Tours Vincenta Jordy chodziło tu o odwdzięczenie się za pomoc muzułmanów sprzed lat. Hierarcha przypomniał on, że w 1996 roku podczas wizyty Jana Pawła II „gdy subsydia niemal nie istniały, diecezja wystosowała apel o datki, by zapewnić przyjęcie (papieża). Z tej okazji muzułmańska wspólnota z Tours przekazała symboliczną darowiznę. W odpowiedzi diecezja Tours dokonała podobnej symbolicznej darowizny z okazji 15 rocznicy budowy meczetu w Tours”. Oświadczenie to spotkało się z krytyką niektórych katolików wskazujących na brak symetrii obydwu form pomocy. 

Jak zauważa Life Site News nie jest to pierwszy przypadek, gdy francuskie instytucje kościelne wspierają muzułmanów. W 2015 roku diecezja w południowowschodniej Francji przeznaczyła 5 tysięcy euro na odbudowę meczetu zniszczonego przez pożar. Natomiast w maju 2020 roku diecezja Bordeaux wzywała katolików do dotacji na rzecz lokalnych wspólnot muzułmańskich. Chodziło o pomoc studentom z regionów Afryki Subsaharyjskiej żyjących w regionie Bordeaux.

 

Źródło: lifesitenews.com

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie