7 maja 2021

Gender mainstreaming na watykańskiej konferencji. „Niebinarny” jako opcja wyboru płci

(Fot. Pixabay)

Każdy biorący udział w watykańskiej konferencji poświęconej wzajemnemu oddziaływaniu umysłu, ciała i duszy w zakresie opieki zdrowotnej może wypełnić krótką ankietę. W pytaniu dotyczącym płci, oprócz tradycyjnego podziału na mężczyznę i kobietę, dostępna jest opcja „non-binary” (niebinarny). Wydarzeniu patronuje Papieska Rada ds. Kultury oraz Fundacja Cura.

W dniach 6-8 maja, Watykan współorganizuje piątą już międzynarodową konferencję poświęconą zagadnieniu współdziałania umysłu, ciała i duszy. W tym roku wydarzenie odbywa się w formie online, a tegoroczna edycja ma pokazać, jak innowacje i nowatorskie systemy mogą poprawić ludzkie zdrowie. We wspólnej inicjatywie Stolicy Apostolskiej i Fundacji „Cura” biorą udział lekarze, naukowcy, etycy, przywódcy religijni, obrońcy praw pacjentów, politycy, filantropi i komentatorzy.

Konferencja od początku wzbudza wiele kontrowersji związanych z poglądami niektórych zaproszonych gości, często totalnie sprzecznymi z pryncypiami etyki katolickiej. Wśród prelegentów znajduje się m.in. guru New Age Deepak Chopra, współpracująca z przemysłem aborcyjnym córka byłego prezydenta USA Chelsea Clinton czy zwolenniczka kontroli populacji, Jane Godall.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak się okazuje, wątpliwości wzbudza także firmowanie przez Stolicę Apostolską rozwiązań wpisujących się w nurt gender mainstreamingu. Chcąc wypełnić dostępny na stronie anonimowy formularz, ankietowany może zidentyfikować się jako „non-binary” (ang. osoba niebinarna) – czyli w genderowej nomenklaturze „zbiorcze określenie spektrum tożsamości płciowych (gender identity), które nie są wyłącznie męskie lub kobiece, i wychodzą w ten sposób poza tę polaryzację i binarność”.

for. vaticanconference2021.org / screenshot

Dziwi umieszczenie w ankiecie terminu rodem z genderowego słownika, podczas gdy poniżej dostępna jest opcja „inne”, którą mogą wykorzystać osoby z medycznymi i biologicznymi przypadkami zaburzeń tożsamości płciowej np. dotknięte hermafrodytyzmem. 

Tymczasem Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej w dokumencie „Mężczyzną i kobietą ich stworzył. Z myślą o drodze dialogu o kwestii gender w edukacji” z 2019 r. wyraziła swój jednoznaczny sprzeciw wobec projektów edukacyjnych i wytycznych legislacyjnych „promujących tożsamość osobistą i związki emocjonalne w całkowitym oderwaniu od różnic biologicznych między mężczyzną a kobietą”.

W dokumencie znalazło się również wiele odniesień do nauczania Soboru Watykańskiego II, Jana Pawła II i Benedykta XVI, a także słów papieża Franciszka dotyczących tego, w jaki sposób teoria gender zaprzecza naturze mężczyzny „eliminując tym samym antropologiczne podstawy rodziny”. Ta ideologia, zdaniem Ojca Świętego Franciszka, „prowadzi do programów edukacyjnych i aktów prawnych, które promują osobistą tożsamość i emocjonalną intymność radykalnie oddzieloną od biologicznej różnicy między mężczyzną i kobietą”.

Tym bardziej zdumiewa firmowanie sprzecznych z nauką Magisterium i potępionych podczas obecnego pontyfikatu rozwiązań.

Źródło: vaticanconference2021.org / diecezja.pl

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(19)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram