22 czerwca 2021

We wszystkich irlandzkich diecezjach księża modlili się o odnowę wiary w tym kraju sprawując w tej intencji Najświętszą Ofiarę na tak zwanych kamieniach mszalnych. Upamiętniają one czasy prześladowań tamtejszego Kościoła, kiedy to w czasie rewolucji protestanckiej katolicy nie mieli formalnego prawa uczestniczenia w Mszy świętej. Liturgia sprawowana była wówczas w ukryciu, na kamiennych głazach.

 

Niedzielna inicjatywa modlitewna była pomysłem papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które zaproponowało, by kapłani zaczerpnęli ze świadectwa minionych wieków. Pomysł zrodził się w czasie tłumaczonego pandemią zamknięcia kościołów, kiedy jeden z księży zaczął odprawiać Msze na głazie z XVII wieku. Kamień znajduje się na terenie jego parafii leżącej nad zatoką na malowniczej Wyspie Achill.

Wesprzyj nas już teraz!

Była Wielkanoc. Pomyślałem sobie, że byłoby wspaniale, gdybyśmy zaczęli sprawować Eucharystię na tych kamieniach, dając wiernym możliwość powrotu do tych miejsc, w których ich przodkowie przed wiekami sprawowali liturgie w tajemnicy i gdzie także nasi męczennicy przyjmowali Komunię Świętą – mówi ksiądz Gerard Quirke.

Liturgie na kamieniach mszalnych odprawiono we wszystkich 26 diecezjach we wspomnienie błogosławionych męczenników irlandzkich, które obchodzone było 20 czerwca. Upamiętnia ono niełatwą historię Zielonej Wyspy, której jedną z mrocznych kart były prześladowania katolików w czasach reformy protestanckiej w latach 1579-1654. Obok 17 błogosławionych męczenników zginęły wówczas rzesze Irlandczyków, Anglików i Szkotów, którzy nie chcieli wyrzec się swej katolickiej tożsamości. Jan Paweł II nazwał przykład ich wierności w trudnych okolicznościach, dziedzictwem narodu irlandzkiego i zobowiązaniem, które musi on podejmować w każdej epoce, by wytrwać w swym przymierzu z Bogiem.

 

Źródło: VaticanNews.va / KAI

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie