5 maja 2021

Jak będziemy spłacać unijne obligacje? Tomasz Wróblewski i niewygodne pytania o Fundusz Odbudowy

(fot. YouTube / Warsaw Enterprise Institute)

„W wielkim ferworze ratyfikacji unijnych funduszy umknęły dwa kluczowe punkty dla przyszłej konstrukcji Europy”, twierdzi Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.

Sejm opowiedział się we wtorek za przyjęciem Funduszu Odbudowy. Decyzja parlamentarzystów jest szeroko komentowana w mediach. Głos zabrał m.in. Szef Warsaw Enterprise Institute.

Ekspert zwraca uwagę, że wciąż nie wiemy, w jaki sposób Polska będzie spłacać zaciągnięte w ramach projektu pożyczki. Pierwsza kwestia to odpowiedź na pytanie „jak będziemy spłacać unijne obligacje?” – pisze na Twitterze Wróblewski. Drugi problem, dotyczy kwestii administracyjno-prawnych. „Kto ostatecznie będzie decydował o kształcie reform administracyjnych finansowanych brukselskimi obligacjami?” – pyta szef WEI.

Wesprzyj nas już teraz!

Za ustawą w sprawie ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE głosowało 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu.

Przed głosowaniem odbyła się debata. Platforma Obywatelska złożyła wniosek formalny o odroczenie obrad do czasu podjęcia uchwały o wyrażeniu zgody na ratyfikację w trybie 2/3 głosów. O uzupełnienie porządku obrad o taką właśnie uchwałę wnioskował także Władysław Kosniak-Kamysz. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek odmówiła poddania wniosku złożonego przez lidera PSL pod głosowanie. Jej zdaniem przyjęcie go byłoby niezgodne z prawem.

Głos w Sejmie zabrał m.in. premier Mateusz Morawiecki, który przekonywał, że zgoda na unijny Fundusz Odbudowy to głośne „TAK” dla rozwoju Polski. Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Borys Budka powiedział, że jeżeli zgłoszone przez jego formację poprawki nie zostaną uwzględnione, to wstrzyma się ona od głosu.

Krzysztof Bosak i Dobromir Sośnierz przedstawili stanowisko Konfederacji, która od początku opowiada się przeciwko ratyfikacji Funduszu Odbudowy, wskazując, że projekt ten stanowi element dalszego transferu władzy z Warszawy do Brukseli. Z kolei Adrian Zandberg przekonywał w imieniu Lewicy, że kto zagłosuje za ratyfikacją, głosuje za silną Europą.

Źródło: DoRzeczy.pl, Twitter

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram