14 maja 2021

Kard. Gerhard Ludwig Muller przestrzegł przed próbami wprowadzania w życie tzw. interkomunii, nazywanej też „wzajemną gościnnością eucharystyczną” między katolikami a protestantami. Hierarcha podkreśla, że w tej sprawie często chodzi o „prowokację wobec Magisterium Kościoła katolickiego”.

Portal kath.net opublikował oświadczenie byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary w sprawie interkomunii i udzielania Komunii świętej protestantom. To sprawa żywo dyskutowana w niemieckim Kościele. Zdaniem kard. Mullera, należy w tej sprawie zachować ostrożność, ponieważ może dojść do relatywizacji nauczania Kościoła katolickiego. Dodał, że w zjawisku interkomunii wcale nie chodzi o ekumenizm, lecz o prowokację wobec Magisterium Kościoła katolickiego.

„Zmiana paradygmatu to ładnie brzmiące słowo, które ma udawać uczoność, a także schlebia poczuciu nadążania za duchem czasu, a nawet maszerowania na czele postępu. Ale to tylko zaciemnia fakt, że nie chodzi tu o ekumenizm, lecz o prowokację wobec Urzędu Nauczycielskiego Kościoła katolickiego z powodu relatywizacji wiary katolickiej i generalnie, twierdzenia o prawdzie Objawienia” – stwierdza kard. Müller. Zaznacza również, że w nauczaniu katolickim, a także prawosławnym, obowiązuje zasada, że komunia eklezjalna i sakramentalno-eucharystyczna są nierozerwalnie ze sobą związane.

Wesprzyj nas już teraz!

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary wskazuje, że tak zwana interkomunia cementuje podział Kościoła. Celem natomiast jest pełna jedność wszystkich chrześcijan w Kościele, pod przewodnictwem papieża i biskupów pozostających z nim w komunii. 

Nie jest to wspólnota robocza przeciwstawnych sobie wspólnot wyznaniowych, które sprzeczności w doktrynie maskują pozorami jedności w niektórych sakramentach. Eucharystia jest sakramentem jedności – wskazuje. Może być prawdziwie sprawowana tylko wtedy, gdy daje świadectwo tej jedności w doktrynie, sakramentach i konstytucji apostolskiej, którą stanowi. I jest narzędziem tej jedności, nie po to, by magicznie i uczuciowo leczyć jej pęknięcia, ale by doprowadzić do wewnętrznej, widzialnej jedności z Chrystusem i między sobą w wyznaniu wiary i życiu łaski, jako jej stałego pogłębiania – podkreśla.

Uwagi wygłoszone przez kard. Gerharda Ludwiga Müllera odnoszą się do odbywającego się we Frankfurcie nad Menem Trzeciego Ekumenicznego Dnia Kościelnego. Dotyczą również postulatów pojawiających się w ramach tzw. drogi synodalnej Kościoła w Niemczech.

Źródło: KAI

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 904 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram