9 czerwca 2017

Kardynał Sarah: Jan Paweł II „zmuszał swoje schorowane ciało do klękania” przed Eucharystią

(Fot. Francois-Regis Salefran, Wikimedia Commons/licencja CC)

„Katolicy powinni podążać za przykładem papieża Jana Pawła II klękającego przed Najświętszym Sakramentem do ostatnich swoich dni” podkreślił kardynał Robert Sarah podczas konferencji Sacra Liturgica w Mediolanie.

 

Hierarcha sprawujący funkcję prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważył, że również św. Teresa z Kalkuty miała ogromny szacunek dla Eucharystii. Święta powiedziała kiedyś, że nic bardziej jej nie smuci, jak Komunia „na rękę”.

 

Kardynał Sarah podczas tegorocznej konferencji poświęconej „piękności, stosowności i wartości duszpasterskiej” przyjmowania Komunii Świętej „na język” i klęcząc przypomniał, że Kościół katolicki uczy, iż Eucharystia jest „prawdziwym ciałem, krwią, duszą i bóstwem Jezusa Chrystusa”.

 

– Jeśli bowiem, jak mówi św. Paweł „aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych” (Flp 2-10), jak bardzo powinniśmy uginać nasze kolana, gdy podchodzimy i przyjmujemy samego Pana w najbardziej wzniosłym i intymnym akcie Komunii Świętej!  – mówił.

 

Hierarcha przywołując szacunek, jaki żywił polski papież dla Eucharystii zauważył: – Całe życie Karola Wojtyły odznaczało się głębokim szacunkiem dla Najświętszej Eucharystii. Wiele można by mówić i wiele na ten temat już napisano. Dzisiaj jednak proszę was przypomnijcie sobie, jak pod koniec swojego pełnego służby życia ten człowiek uwięziony w ciele tak umartwionym chorobą, nigdy nie siedział w obecności Najświętszego Sakramentu. Zmuszał swoje schorowane ciało do klęknięcia. Potrzebował pomocy innych, aby uklęknąć i potem wstać. Jakże to wymowne świadectwo głębokiej czci oddawanej Najświętszemu Sakramentowi aż do ostatnich dni – mówił duchowny.

 

Następnie cytował św. Teresę z Kalkuty, „niezwykłą zakonnicę, której wiara, świętość i całkowity dar z życia dla Boga i dla ubogich są powszechnie znane”.

 

Święta Teresa „miała absolutny szacunek i cześć dla Boskiego Ciała Jezusa Chrystusa”, powiedział hierarcha. Zauważył, że „codziennie dotykała” ciała Chrystusa w wyniszczonej ludzkiej „powłoce najuboższych”, ale „pełna szacunku i czci powstrzymała się od dotykania przemożnego Ciała Chrystusa”.

 

– Rozmyślała w milczeniu, klękała, oddając cześć Jezusowi w Eucharystii. Przyjmowała Go podobnie jak małe dziecko, które zostało pokrzepione przez Boga. Zawsze była zasmucona i ubolewała, gdy chrześcijanie przyjmowali Komunię Świętą na rękę – dodał.

 

Kardynał przytoczył słowa Matki Teresy: „Gdziekolwiek idę na cały świat, najbardziej czyni mnie smutną, gdy widzę, że ludzi otrzymują Komunię na rękę”.

 

Przyjmowanie Komunii „na rękę” zostało dozwolone jako wyjątek od normy Komunii przyjmowanej w postawie klęczącej i „na język”. Odstępstwa od normy rozpoczęły się w latach sześćdziesiątych. Niektóre diecezje wdrażały ją bez zgody Watykanu. W roku 1969 Kongregacja Kultu Bożego wydała instrukcję zatytułowaną „Memoriale Domini”. Stwierdzono w niej, że „w pewnych społecznościach i w pewnych miejscach ta praktyka [Komunii na rękę – przyp.] została wprowadzona bez uprzedniej zgody Stolicy Apostolskiej, a czasami bez podjęcia próby odpowiedniego przygotowania wiernych”.

 

Wg instrukcji Komunia św. powinna być przyjmowana w postawie klęczącej i „na język”.

 

„Satanizm wydaje się wzrastać na Zachodzie, ale wielu ludzi naiwnie sądzi, że tzw. czarne msze i tym podobne rzeczy, które naprawdę się zdarzają, są legendami, że mają miejsce tylko w filmach. Nie. Nie, to się dzieje naprawdę”- pisał kanonista ojciec Bryan Jerabek w odpowiedzi na „czarną mszę” zorganizowaną nie tak dawno temu na Harvardzie.

 

Kardynał Sarah polecił uczestnikom sympozjum, by przeczytali książkę Benedykta XVI pt. „Siła ciszy”. Skrytykował także „diaboliczne ataki” i „pogardę” wyrażoną wobec papieża Benedykta XVI. Mówił, że ci ludzie, którzy atakują emerytowanego papieża „niszczą Kościół i jego głęboką naturę”.

 

Kardynał ponownie wezwał kapłanów, aby odprawiali Mszę świętą ad orientem („skierowani ku wschodowi”) i pod żadnym pozorem nie zmieniali w niej nic wg własnego upodobania ani nie eksperymentowali.

 

Źródło: lifesitenews.com.

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie