11 listopada 2021

Kardynałowie Grech i Koch podkreślają, że Synod o synodalności musi mieć wymiar ekumeniczny

(kard. Mario Grech)

Proces synodalny musi mieć wymiar ekumeniczny, począwszy od pierwszej fazy na poziomie lokalnym – przypomnieli Sekretarz Generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech oraz szef Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch. Hierarchowie wystosowali wspólny list skierowany do episkopatów na całym świecie.

Kardynałowie zaznaczyli, że osoby odpowiedzialne za ekumenizm w lokalnych Konferencjach Biskupów powinny sporządzić listy „głównych wspólnot chrześcijańskich”, wysłać zaproszenia do ich liderów i zachęcić do aktywnego udziału w procesie synodalnym Kościoła katolickiego, wydarzeniu pozbawionym historycznego precedensu. List, chociaż jest datowany na 28 października 2021 r., ukazał się na stronie Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan 7 listopada br. Jego autorzy przypomnieli, że zgodnie z „Vademecum Synodu o synodalności” należy dążyć do „urzeczywistnienia ekumenicznego wymiaru procesu synodalnego”. Bowiem „dialog między chrześcijanami różnych wyznań, zjednoczonymi przez jeden chrzest, zajmuje szczególne miejsce na drodze synodalnej”(Vademecum 5.3.7).

Hierarchowie wyjaśnili, że zarówno „synodalność”, jak i „ekumenizm” są procesami „podążania razem”. „Ekumenizm można rozumieć jako «wymianę darów», a jednym z darów, jakie katolicy mogą otrzymać od innych chrześcijan, jest właśnie ich doświadczenie i zrozumienie synodalności”. Duchowni wyrazili ufność, że „ekumeniczny wymiar procesu synodalnego będzie promował zarówno synodalność, jak i jedność chrześcijan, aby «wszyscy uwierzyli» (J 17, 21)”.

Wesprzyj nas już teraz!

List jest bezpośrednio skierowany do osób odpowiedzialnych za komórki ekumeniczne w Konferencjach Episkopatów i synodów, zaznaczając już na samym początku, jak ważne jest, by proces synodalny miał charakter ekumeniczny, „począwszy od pierwszej fazy w każdym kościele lokalnym”. Zwrócono uwagę, że „jeśli kościół synodalny jest kościołem, który słucha” (Papież Franciszek, 17 października 2015), to słuchanie powinno dotyczyć ogółu tych, którzy są nazywani chrześcijanami, ponieważ wszyscy ochrzczeni do pewnego stopnia mają udział w sensus fidei” (por. Międzynarodowa Komisja Teologiczna, Sensus fidei w życiu Kościoła, 56). „Ekumenizm” rozumiany jako „wymiana darów” pozwala niejako ubogacić katolików. Hierarchowie komentują, że „jednym z darów, jakie katolicy mogą otrzymać od innych chrześcijan, jest właśnie ich doświadczenie i rozumienie synodalności (por. Evangelii gaudium, 246)”.

Synodalne kształtowanie Kościoła katolickiego na wszystkich poziomach ma istotne implikacje ekumeniczne, ponieważ czyni Kościół bardziej wiarygodnym partnerem w dialogu. Wreszcie, sam proces synodalny daje możliwość dalszego rozwijania relacji ekumenicznych na wszystkich poziomach Kościoła, ponieważ udział delegatów ekumenicznych stał się zwyczajową praktyką nie tylko na Synodach Biskupów, ale także na synodach diecezjalnych” – czytamy w liście, w którym zawarto instrukcje, jak sprawić, by proces synodalny był ekumeniczny.

Sugeruje się, by biskupi diecezjalni wspomagani przez zespół ds. konsultacji synodalnej sporządzili listę „głównych wspólnot chrześcijańskich” i zaprosili ich liderów – zaleca się nawet nie tyle wysłanie listu, co osobisty kontakt – do wzięcia udziału w procesie synodalnym. Liderzy poinstruowani o procesie synodalnym powinni wyznaczyć delegatów, a ci zachęcani są do dyskusji i „nadsyłania pisemnych przemyśleń na temat zawartej ankiety w dokumencie przygotowawczym”. Ich uwagi powinno się uwzględnić w dokumentach powstających na poziomie lokalnym, które następnie trafią do episkopatu. Sugeruje się także, by delegaci wspólnot chrześcijańskich mogli wziąć udział w spotkaniach episkopatów poświęconych procesowi synodalnemu, a ich uwagi zostały uwzględnione w syntezach Konferencji Biskupów, które następnie trafią do Watykanu i posłużą do przygotowania dokumentu na Synod w 2023 r. Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan i Sekretariat Generalny Synodu Biskupów wyraziły nadzieję, że ekumeniczny wymiar procesu synodalnego będzie promował zarówno synodalność, jak i jedność chrześcijańską.

Kościół katolicki zainaugurował proces synodalny 9 października 2021 r. We wszystkich diecezjach rozpoczął się on 17 października. Pierwszym etapem procesu są konsultacje z „Ludem Bożym” w diecezjach; drugim konsultacje biskupów na szczeblu kontynentalnym. W październiku 2023 roku zakończy się Zgromadzeniem Generalnym Synodu Biskupów w Rzymie. Temat przewodni Synodu: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Źródło: christianunity.va

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(20)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 104 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram