23 kwietnia 2021

Klimatyczny szczyt Joe Bidena. Głos zabrał prezydent Andrzej Duda

(fot. YT/Leaders Summit on Climate )

W piątek w zdalnym przemówieniu podczas Leaders Summit on Climate w Waszyngtonie Andrzej Duda podkreślił zaangażowanie Polski w ochronę środowiska. Powiedział, że Polska w ostatnim okresie organizowała trzy szczyty klimatyczne. Jednym z nich była konferencja w Katowicach w 2018 roku. Andrzej Duda Stwierdził, że jego zdaniem wydarzenie to przyczyniło się do ogłoszenia przez Unię Europejską celu neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Z powodu pandemii świat na chwilę się zatrzymał. Wracając na tory rozwoju nie pozwólmy, aby to były tory stare – zaapelował prezydent Duda.

Powiedział, że w ciągu najbliższych 2 dekad Polska udział węgla w produkcji elektryczności z obecnych 70 do 11 procent. Poinformował również o zawartym w porozumieniu górnikami, określając go jako znaczący sukces dialogu społecznego. Jego zdaniem węgiel zostanie zastąpiony przez energię z odnawialnych źródeł oraz energię atomową.

Prezydent zwrócił też uwagę na klimatyczne zaangażowanie Trójmorza, której założycielami są Polska, Chorwacja i Rumunia a pozostałymi członkami Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Poinformował również o zawartym w porozumieniu górnikami, określając go jako znaczący sukces dialogu społecznego.

Zwrócił także uwagę na zaangażowanie Polski w powstawanie elektrycznych środków transportu. Powiedział również o świadomości klimatycznej młodego pokolenia Polaków.

– W szczególności gratuluję panu prezydentowi Bidenowi powrotu Stanów Zjednoczonych do Porozumienia paryskiego oraz zwiększenia ambicji w zakresie redukcji emisji CO2 do 2030 roku – oświadczył polski prezydent.

źródło: YouTube / 2021 Leaders' Summit on Climate

mjend

 

Interes narodowy czy dekarbonizacja? Specjalna petycja do prezydenta Andrzeja Dudy!

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(22)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy