26 maja 2021

Nowa segregacja na ostatniej prostej? ZOBACZ na czym w praktyce będzie polegał system unijnych „paszportów covidowych”

(Pixabay:jacqueline macou)

Od 1 czerwca kraje tworzące Unię Europejską będą mogły podłączać się do systemu unijnych Certyfikatów COVID-19, zaś jego pełne uruchomienie ma następować od 1 lipca – wynika ze słów wiceminister zdrowia Anny Goławskiej. Autorzy projektu deklarują, że celem powstania rozwiązania jest ułatwienie wakacyjnych podróży zagranicznych w dobie obostrzeń sanitarnych.

Minister Goławska poinformowała, że we wtorek wykonano testy polskiej gotowości do połączenia naszych krajowych serwerów z jednolitym systemem UE. W praktyce sprawdzono, czy wystawiane nad Wisłą kody QR spełniają wymagania i wytyczne, a więc czy zapisane na nich informacje są poprawnie odczytywane przez innych uczestników projektu.

Wiceminister zdrowia zapewniła, że Polska pod względem technicznym jest gotowa na wprowadzenie unijnych Certyfikatów COVID-19 mających w obecnych czasach usprawnić i ułatwić przemieszczanie się między państwami należącymi do strefy Schengen. Jej zdaniem nowego systemu nie można traktować w kategoriach ograniczania praw do podróżowania, ale jako dogodność, z której obywatel może korzystać po spełnieniu warunków. Ta opinia natrafia w krajowej debacie publicznej na głosy polemiczne.

Wesprzyj nas już teraz!

Kody QR wystawiane przez Polskę będą zawierały informacje dotyczące odbycia szczepień przeciw COVID-19, przejścia choroby (status ozdrowieńca) lub posiadania negatywnego wyniku testu w kierunku obecności w organizmie wirusa SARS-CoV-2. W praktyce – zdaniem minister Goławskiej – kod wraz z identyfikatorem ułatwią sprawdzenie ryzyka epidemicznego związanego z danym podróżującym. Kod QR będzie dostępny w Internetowym Koncie Pacjenta i rządowych aplikacjach administracyjnych. Zainteresowani otrzymają go ponadto w punkcie szczepień.

W trakcie podróży odpowiednie służby będą mogły sprawdzić kod QR i w ten sposób zweryfikować, czy dana osoba spełnia epidemiologiczne wymogi konkretnego państwa.

System nie ruszy jednak w pełni we wszystkich krajach 1 lipca – niektóre będą go wprowadzać dłużej. Infrastruktura informatyczna ma być natomiast gotowa już 1 czerwca. Wtedy też poszczególne kraje będą mogły przyłączać się do ogólnego systemu.

 

Źródło: PolskieRadio24.pl

MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(28)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy