10 listopada 2021

ONZ, NATO i UE zabierają głos w sprawie wydarzeń na granicy z Białorusią

(Fot. HANDOUT / Reuters / Forum)

Sojusz Północnoatlantycki potępił władze Białorusi za instrumentalizowanie migrantów i zadeklarował pomoc swoim sojusznikom, w tym Polsce, w sprawie utrzymania bezpieczeństwa regionalnego. Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się kryzysem granicznym w czwartek. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała poszerzenie sankcji wobec Mińska, zaś premier Mateusz Morawiecki zabiegał o zwołanie wideokonferencji na szczycie z udziałem szefów państw UE.

 

„Podczas jutrzejszego posiedzenia Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się kryzysową sytuacją na wschodniej granicy UE z Białorusią; cieszę się że nasze zabiegi dyplomatyczne przyniosły oczekiwany skutek” – napisał późnym wieczorem w środę stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Wesprzyj nas już teraz!

„Polska poinformowała Radę Północnoatlantycką w środę 10 listopada o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Kraje sojusznicze NATO są w pełni solidarne z Polską i innymi sojusznikami, dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś. Sojusznicy jasno dali do zrozumienia, że Białoruś ponosi odpowiedzialność za kryzys, a wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyka hybrydowa jest nieludzkie, nielegalne i niedopuszczalne” – głosi komunikat Kwatery Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

NATO zapewniło, że nadal uważnie monitoruje sytuację. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg pozostaje w bieżącym kontakcie z władzami państw wchodzących w skład tego militarnego porozumienia. „NATO jest gotowe do dalszej pomocy naszym sojusznikom i utrzymania bezpieczeństwa w regionie” – dodali przedstawiciele Paktu.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał natomiast z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem. Po spotkaniu poinformował dziennikarzy o swej prośbie dotyczącej zwołania szczytu przywódców w formie telekonferencji. Jej tematem byłaby kwestia wprowadzenia kolejnych sankcji gospodarczych wobec Białorusi, ponieważ dotychczasowe, obejmujące niewpuszczanie na obszar Unii wpływowych członków reżimu Łukaszenki, nie przynoszą spodziewanych efektów.

Jesteśmy coraz bardziej zdeterminowani, żeby po prostu wdrożyć sankcje gospodarcze. Będziemy dyskutować o nich na forum Rady Europejskiej. Poprosiłem też o to, aby taka Rada Europejska w formacie wideo została zwołana jak najszybciej, jeszcze przed grudniową RE po to, aby przedyskutować ten problem – stwierdził szef polskiego rządu.

Takie kroki zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej, która tuż przed swoim wystąpieniem spotkała się w stolicy Stanów Zjednoczonych z prezydentem Joe Bidenem.

Sytuacja na granicy z Białorusią nie jest kryzysem migracyjnym, ale próbą destabilizacji sąsiadów Białorusi. Poszerzymy zakres sankcji wobec Białorusi – stwierdziła Ursula Von der Leyen.

 

Źródło: RMF24.pl, Twitter

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram