15 lipca 2021

ONZ na tropie „systemowego rasizmu”. Państwa wezwane do zadośćuczynienia za kolonializm

(Fibonacci Blue from Minnesota, USA, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons)

Rada Praw Człowieka ONZ 13 lipca nakazała wszcząć niezależne śledztwo w sprawie przemocy policyjnej na tle rasowym na całym świecie. Ma ono pomóc w eliminacji globalnej „plagi systemowego rasizmu” i w pozyskaniu zadośćuczynienia. Zespół zajmie się również reakcją państw na „pokojowe protesty antyrasistowskie”.

Ze specjalną rezolucją wystąpiły kraje afrykańskie, potępiające „utrzymujące się i dyskryminujące rasowo brutalne praktyki popełniane przez wielu funkcjonariuszy organów ścigania przeciwko Afrykanom i ludziom pochodzenia afrykańskiego”.

Tekst rezolucji przyjęto bez głosowania. Potępia ona rzekomo zakorzeniony w systemach egzekwowania prawa i sądownictwa karnego „rasizm systemowy” i domaga się surowych kar dla „przestępców rasowych.”

Wesprzyj nas już teraz!

Rezolucja przewiduje powołanie do życia „międzynarodowego niezależnego mechanizmu eksperckiego” w celu egzekwowania „sprawiedliwości rasowej” i „równości” w kontekście egzekwowania prawa we wszystkich częściach świata.

W zeszłym miejscu szefowa ONZ ds. praw człowieka, Michelle Bachelet opublikowała raport,  wzywając do natychmiastowego zlikwidowania „systemowego rasizmu” przeciwko Afroamerykanom. Wskazała, że „istnieje pilna potrzeba skonfrontowania się ze spuścizną niewolnictwa”. Bachelet apelowała o skonfrontowanie się z przeszłością kolonialną i dyskryminacyjną rasowo polityką, a także by zadośćuczynić poszkodowanym społecznościom („sprawiedliwość naprawcza”).

Raport przywołał 190 zgonów Afroamerykanów w obu Amerykach i Europie rzekomo z powodu „rasistowskiej” interwencji organów ścigania.

Nowy zespól „ekspertów,” który ma być powołany w następstwie przyjęcia rezolucji 13 lipca, ma zbadać „pierwotne przyczyny rasizmu systemowego w organach ścigania i sądownictwie, nadmierne użycie siły, profilowanie rasowe”.

Przedmiotem ich analizy mają być także wszelkie inne praktyki policji, które „mogą prowadzić do nieproporcjonalnych i powszechnych interakcji między funkcjonariuszami organów ścigania a Afrykanami i ludźmi pochodzenia afrykańskiego”.

„Eksperci” będą mieć czas trzy lata na przygotowanie specjalnego raportu. W tym okresie będą odwiedzać kraje, spotykać się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, konsultować się z władzami itp.

Grupa zajmie się także reakcją rządów na „protesty antyrasistowskie” w stylu BLM, podczas których dochodzi do wandalizmu i zajmowania prywatnej własności, a także „wszelkimi powiązaniami między ruchami supremacyjnymi a podmiotami w ramach organów ścigania i systemu sądownictwa karnego”.

„Eksperci” mają promować i zachęcać – a więc poniekąd prowokować – do działań na rzecz „sprawiedliwości rasowej i równości” na całym świecie, edukować o wpływie „dziedzictwa kolonializmu i transatlantyckiego handlu niewolnikami na zniewolonych Afrykanów” oraz domagać się odpowiedzialności i zadośćuczynienia dla ofiar.

Rezolucja została przyjęta w drodze „konsensusu”. Unia Europejska, Wielka Brytania i inne kraje wyraziły wątpliwości co do potrzeby powołania kolejnego organu dochodzeniowego.

Dyrektor Human Rights Watch w Genewie, John Fisher cieszy się z  rezolucji i wzywa kraje do „konstruktywnego zaangażowania (…) oraz pracy nad konfrontacją ze szkodliwym dziedzictwem i dążenia do naprawienia daleko idących szkód”.

Rezolucja jest kontynuacją zeszłorocznej debaty w Radzie Praw Człowieka po śmierci George’a Floyda w Stanach Zjednoczonych, które wywołało globalne protesty na rzecz „sprawiedliwości rasowej.”

W zeszłym tygodniu Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka przedstawiła „program transformacji,” mający zwalczać rasizm strukturalny.

Według komisarz, „rasizm systemowy” jest tak głęboko zakorzeniony w wielu krajach, że przenika wszystkie sfery życia, od spotkań z policją po opiekę zdrowotną, edukację, zatrudnienie i mieszkalnictwo. Tego rasizmu nie da się zlikwidować z dnia na dzień. Wynika on z historycznych szkód, które często są „nieuświadamiane i nienaprawiane.”

Bachelet wezwała kraje o dziedzictwie kolonialnym do odgrywania decydującej roli w rozwiązywaniu problemów, w tym poprzez zajmowanie się rasizmem we własnych krajach i za granicą.

Zdaniem komisarz, istnieje „bezprecedensowa okazja do zmian”. Wzywa do „rozpoczęcia demontażu systemowego rasizmu” poprzez dążenie do reform „całej władzy” i „całego społeczeństwa”.

Podczas obecnej sesji Rada Praw Człowieka przyjęła szereg dokumentów w sprawie walki z rasizmem i promocji praw człowieka w internecie oraz sytuacji w Syrii na Białorusi, Ukrainie itp.

W rezolucji w sprawie promowania i ochrony praw człowieka i podstawowych wolności Afrykanów oraz osób pochodzenia afrykańskiego przed nadmiernym użyciem siły i innymi naruszeniami praw człowieka przez funkcjonariuszy organów ścigania poprzez transformacyjną zmianę na rzecz sprawiedliwości rasowej i równości, Rada postanowiła, że nowy panel ekspercki będzie złożony z trzech osób z doświadczeniem w zakresie egzekwowania prawa i praw człowieka.

W rezolucji zaznaczono, że „​​funkcjonariusze organów ścigania, wykonując swoje obowiązki, powinni stosować środki pokojowe, zanim odwołają się, gdy jest to absolutnie konieczne, do użycia siły” i że „w każdym razie każde użycie siły powinno być zgodne z podstawowymi zasadami legalności, konieczności, proporcjonalności, ostrożności i niedyskryminacji” oraz „osoby używające siły powinny być odpowiedzialne za każde użycie siły”.

Źródło: euractiv.com., chchr.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 393 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram