13 października 2021

Polityka klimatyczna UE, spekulacje Putina i ożywienie gospodarcze. Politycy PiS tłumaczą się z potężnych podwyżek cen prądu

(fot. Pixabay)

Za wysokie ceny energii elektrycznej odpowiada polityka klimatyczna UE i wysokie koszty emisji CO2 oraz spekulacyjna gra Rosji na rynkach gazu – powiedział we wtorek podczas posiedzenia sejmowej komisji energii wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Zdaniem ministra Małeckiego „polityka klimatyczna UE”, m.in. koszty związane z emisją CO2 w połączeniu z grą, jaką na rynkach energetycznych prowadzi Rosja Władimira Putina a także uległość Brukseli wobec Moskwy, czego przejawem są m.in. Nord Stream i Nord Stream 2 to główne czynniki „pierwszych od lat dużych podwyżek cen energii”.

Wiceminister aktywów państwowych dodał, że Skarb Państwa, jako jeden z akcjonariuszy największych w Polsce spółek energetycznych, zachęca je do „efektywnego zarządzania” i „wykorzystywania wszystkich możliwościach, by zmitygować ryzyka związane z rosnącymi cenami uprawnień i gazu”.

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas posiedzenia sejmowej komisji energii głos zabrał również wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Jego zdaniem kolejnym, arcy-ważnym czynnikiem wzrostu cen energii jest „ożywienie gospodarcze”. Dodał, że ministerstwo klimatu i środowiska w ciągu kilku dni powinno zaprezentować projekt regulacji o ochronie odbiorców wrażliwych.

Jak wyjaśnił, rozwiązania te będą obejmować osoby, które pobierają zasiłki stałe i okresowe, emerytów ze świadczeniem poniżej emerytury minimalnej, posiadaczy karty dużej rodziny w I progu podatkowym, osoby o najniższych dochodach – do 890 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 1250 zł w jednoosobowym.

 

Źródło: TVP Parlament

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez