31 lipca 2021

Polska najbogatsza w historii? Po podwyżce dla posłów i senatorów będzie znaczna podwyżka dla prezydenta Dudy i samorządowców

(fot. Pixabay)

„W Sejmie jest gotowy i w poniedziałek rano zostanie złożony projekt ustawy obejmujący podwyżki wynagrodzeń dla samorządowców (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych) a także dla Prezydenta RP i byłych prezydentów”, poinformował w sobotę w mediach społecznościowych wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Informacja o nowych podwyżkach dla rządzących samorządami i prezydenta RP oraz jego poprzedników została przekazana opinii publicznej kilkanaście godzin po tym jak w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezydenta Dudy, wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu i parlamentarzystów. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie po 12 tys. zł.

Rozporządzenie prezydenta dotyczące wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zmienia dotychczasowe zasady wynagradzania tych osób. Dokument ustala mnożniki dla kwoty bazowej w odniesieniu do pełniących najwyższe stanowiska w państwie. Kwota bazowa dla tych stanowisk, w myśl ustawy budżetowej, wynosi 1789,42 zł.

Obecnie górną granicą pensji dla wójta, burmistrza i prezydenta miasta jest 12,5 tys. zł. Wysokość diety dla radnego uzależniona jest od wielkości miasta czy gminy, w której zasiada – to maksymalnie 2684,13 zł.

Z kolei prezydent RP otrzymuje co miesiąc około 20,3 tys. zł, a po upływie kadencji – około 10 tys. zł. 

 

Źródło: PolskieRadio24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(18)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy