21 listopada 2020

Portugalia: duchowni sprzeciwiają się dalszym restrykcjom w sprawowaniu kultu

(Fot. Pixabay)

Duchowieństwo coraz bardziej sprzeciwia się planom socjalistycznego rządu Antonia Costy – zaostrzenia restrykcji epidemicznych, służących ograniczeniu kultu. Biskupi negują też informacje niektórych mediów, iż mieli rzekomo wyrazić zgodę na zakazanie tegorocznych Pasterek, sugerując się obawami o bezpieczeństwo epidemiczne.

 

 

W chwili obecnej nie posiadamy informacji, na podstawie których moglibyśmy zakazać sprawowania tych nabożeństw z powodu Covid-19. W naszym odczuciu obecna sytuacja sanitarna pozwala na sprawowanie Mszy Świętej w kościołach, a obiekty te są bezpieczne pod względem epidemicznym – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii biskup Jose Ornelas.

W ostatnich dniach wielu duchownych publicznie krytykowało wprowadzane ograniczenia w sprawowaniu kultu. Przypominali, że już między połową marca a czerwcem funkcjonował zakaz organizowania nabożeństw z udziałem wiernych.

Na podstawie wprowadzonych w listopadzie przepisów o stanie wyjątkowym na terenie 191 powiatów najbardziej dotkniętych COVID-19 w soboty i niedziele nie można wychodzić z domów pomiędzy godzinami 13:00 a 5:00. Oznacza to, że w tym czasie kościoły mają być zamknięte. W pozostałych powiatach Msze Święte mogą być odprawiane praktycznie bez ograniczeń. Jedyne restrykcje forsowane przez władze to konieczność zachowania pomiędzy wiernymi 1,5-metrowego odstępu, a także noszenie masek ochronnych.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie