13 października 2021

Projekty gotowe, prac brak. Kiedy czas na rozwiązania dotyczące opieki okołoporodowej i perinatalnej?

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Choć wielokrotnie padały zapewnienia o tym, że realizowane będą rozwiązania dotyczące opieki okołoporodowej i perinatalnej, żadne rozwiązania nie zostały dotąd przyjęte. Projekty są. Kiedy przyjdzie na nie czas?

O sprawie na antenie TV Trwam mówił Bartłomiej Wróblewski. Poseł PiS zauważył, że jest już gotowy projekt ministra Michała Wójcika dotyczący hospicjów perinatalnych. Powinien być on uzupełniony o propozycje Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny.

Nie widzę przeszkód i powodów, dlaczego ta sprawa nie mogłaby już teraz przejść przez Sejm. Jeśli nie da się wszystkiego, to chociaż na zasadzie pojedynczych kroków (…). Jako środowisko konserwatywne, pro-life jesteśmy zdziwieni, dlaczego tak ważna sprawa dla całego naszego obozu i naszej wiarygodności toczy się tak wolno – mówił Wróblewski.

Wesprzyj nas już teraz!

Rozwiązania pro life miały być realizowane, jako następstwo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, w którym uznano tzw. przesłankę eugeniczną za niekonstytucyjną. Padły wówczas zapewnienia, że kobiety, które ocalą swoje dzieci przed aborcją, zyskają stosowną opiekę i pomoc ze strony państwa. Dziś zadania te biorą na swe barki organizacje społeczne.

Po orzeczeniu swoje stanowisko przedstawił Zespół Życia i Rodziny, który wskazał kierunki działań. To zapewnienie kompleksowej opieki perinatalnej i okołoporodowej, stworzenie programu wsparcia finansowego dla dzieci niepełnosprawnych, umożliwienie pracy rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych.

Poseł Wróblewski przyznał, że nie da się wszystkich spraw zrealizować na raz i potrzebne jest tu konsekwentne działanie krok po kroku. – Najważniejsza sprawa dotyczy najtrudniejszych ciąż, zapewnienia kompleksowej opieki perinatalnej: medycznej, psychologicznej, także dodatkowego wsparcia finansowego w wysokości 20 tys. zł w najtrudniejszych przypadkach – dodał poseł.

„Wkrótce” miał być gotowy projekt dotyczący opieki okołoporodowej i perinatalnej. Takie deklaracje składał resort rodziny. Nic w tej sprawie jednak się nie wydarzyło. Gotowy za to jest wspomniany już projekt ministra Wójcika dotyczący hospicjów perinatalnych – ale brak jest tu działań Sejmu.

Źródło: radiomaryja.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez