21 lipca 2021

Przełomowy wyrok sądu w Madrycie. Mandat za złamanie zakazu wychodzenia z domu nieważny

(Pixabay:Antonio Cansino)

„Sąd w Madrycie wydał pierwszy od początku tzw. pandemii koronawirusa wyrok anulujący karę finansową wystawioną w związku z lekceważeniem restrykcji”, poinformowała we wtorek agencja „Europa Press”.

W połowie marca 2020 roku rząd Pedro Sancheza wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Zgodnie z przyjętymi wówczas przepisami obywateli zobowiązano do pozostania w domach. Wyjątek stanowiły osoby udające się do pracy, lekarza, banku lub w celu zrobienia zakupów podstawowych dóbr konsumpcyjnych.

Sąd w Madrycie zdecydował, że mandat w wysokości 601 euro, jakim została ukarana przez policję nieletnia Hiszpanka, która opuściła dom łamiąc zakaz wychodzenia z niego, jest nieważny. Mandat został anulowany na podstawie werdyktu Trybunału Konstytucyjnego Hiszpanii z 14 lipca 2021 r., którzy uznał, że decyzja o nakazie pozostawania obywateli w domach w czasie pierwszej fali COVID-19 zapadła niezgodnie z ustawą zasadniczą.

Wesprzyj nas już teraz!

W orzeczeniu hiszpański TK podkreślił, że rząd Sancheza nie powinien ogłaszać przymusowej izolacji społecznej w formie stanu zagrożenia epidemicznego.

 

Źródło: PolskieRadio24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie