4 maja 2021

Renowacja Koloseum. Będzie nowa podłoga – ekologiczna

(fot. Marek69/Wikipedia)

W ekologicznej encyklice papieża Franciszka Laudatio si z 2015 roku silnie podkreślono tematykę miast, postulując ich oczyszczanie poprzez reorganizację tak, by wytwarzały jak najmniej zanieczyszczeń. Do korespondującej z tym postulatem zmiany dochodzi teraz w Koloseum w Rzymie, pisze na łamach „Crux” Elise Ann Allen.

Jak podało Włoskie Ministerstwo Kultury, Koloseum otrzyma nową podłogę – która będzie przyjazna środowisku. Po raz pierwszy projekt renowacji podłogi w Kolosseum postawiony został w roku 2014, jeszcze przed publikacją encykliki papieża.

W latach 2015-2020 konkretyzowano ten projekt, wybierając ostateczny kształt renowacji na początku tego roku. Kontrakt zawarto z firmą Milan Ingegneria z Wenecji; rzecz będzie kosztować 18,5 mln euro i zostanie wykonana do 2023 roku.

Nowa podłoga w Koloseum zostanie wykonana z paneli węglowych stworzonych na bazie drewna Accoya, czyli drewna acetylowanego, które ma posiadać długą żywotność; surowiec drzewny pozyskano w sposób, który nie zagrażał zagrożonym gatunkom.

Zarazem podłoga ma przywrócić Koloseum do stanu takiego, w jakim było jeszcze w wieku XIX, umożliwiając wykorzystanie go jako sceny wydarzeń kulturalnych. W efekcie ma to dodatkowo podnieść atrakcyjność Koloseum, które już dziś – poza pandemią – przyciąga 7 mln turystów każdego roku.

Źródło: crux.com

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie