30 września 2021

Rusza Collegium Intermarium. Jaki będzie pierwszy rok akademicki uczelni założonej przez Ordo Iuris?

(collegiumintermarium.org)

Już 1 października rozpocznie się rok akademicki na Collegium Intermarium – uczelni założonej przez Instytut Ordo Iuris. Wydarzenie to uświetni międzynarodowa konferencja pod hasłem „Collegium Intermarium: miejsce prawdy w czasach cancel culture”. Uczelnia nie ukrywa, że chce przywrócić wolność debaty akademickiej.

Jak podkreśla Instytut Ordo Iuris, organizowana konferencja ma odpowiadać na pytania o wyzwania stojące przed światem akademickim w czasach ideologicznych ataków na swobodę debaty naukowej. Także w Polsce dochodziło w ostatnich latach do działań uderzających w wolność akademicką. Przykładem jest sprawa prof. Ewy Budzyńskiej, którą Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu Śląskiego ukarała naganą za prowadzenie wykładów o rodzinie. Dlatego założeniem Collegium Intermarium jest stworzenie platformy współpracy akademików (przede wszystkim z Europy Środkowej) w celu prowadzenia swobodnej wymiany poglądów naukowych i kształtowania rzetelnej debaty.

Wesprzyj nas już teraz!

Zagadnieniu systemowego wykluczania określonych postaw z przestrzeni uniwersyteckiej poświęcona będzie konferencja inaugurująca rok akademicki. Weźmie w niej udział m.in. Sohrab Ahmari – pisarz, autor wielu bestsellerów i redaktor opinii w „New York Post”. Uczestnikiem wydarzenia będzie również prof. Adrian Vermuele – wykładowca prawa na Uniwersytecie Harvarda, twórca doktryny „common-good constitutionalism”. Wśród prelegentów jest też księżna prof. Ingrid Detter de Frankopan – kierownik Katedry Prawa Collegium Intermarium, która przez lata doradzała papieżowi Janowi Pawłowi II. W konferencji uczestniczyć będą także m.in. dr Gladden Pappin z Uniwersytetu w Dallas, były marszałek Sejmu dr Józef Zych, prof. Anna Łabno czy rektor CI – dr Tymoteusz Zych.

Prelegentami wydarzenia są również przedstawiciele władz publicznych. W konferencji udział wezmą Piotr Mazurek – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej, Paweł Jabłoński – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz dr Stjepo Bartulica – poseł z Chorwacji.

Ponadto, uczestnikiem wydarzenia będzie Marion Maréchal – była deputowana do francuskiego Zgromadzenia Narodowego, wnuczka założyciela Frontu Narodowego Jeana-Marie Le Pena oraz siostrzenica deputowanej Marine Le Pen. Jest ona także założycielką Instytutu Nauk Społecznych, Ekonomicznych i Politycznych (ISSEP) w Lyonie. Dzień przed inauguracją roku akademickiego, Collegium Intermarium oraz ISSEP podpiszą umowę o współpracę.

Źródło: Ordo Iuris

MA

Zobacz film o Ordo Iuris:

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez