9 października 2021

Synod o Synodalności to wciąż za mało? Przeor wspólnoty z Taizé wzywa do zwołania Synodu Ekumenicznego

(fot. Piabay)

Na potrzebę spotkania chrześcijan różnych wyznań w ramach swoistego procesu synodalnego, który gromadziłby nie tylko katolików wskazał przemawiając w sobotę w auli synodalnej przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, brat Alois. Był on jednym z gości zaproszonych do Watykanu na uroczystość otwarcia Synodu o synodalności.

Brat Alois przypomniał, że wszystkich chrześcijan łączy chrzest i Pismo Święte, w komunii. Zaznaczył, że także w Kościele katolickim istnieje duża rozbieżność opinii. Będą one o tyle owocne, o ile jednocześnie trwać będzie poszukiwanie jedności, aby posilić dialog, który dokonuje pojednania.

Zachęcił do zwołania wielkiego zgromadzenia ekumenicznego, z udziałem chrześcijan różnych wyznań. Podkreślił konieczność powiązania takiego procesu synodalnego z chwilami milczenia i modlitwy, aby świętować już osiągniętą jedność i uczynić ją widzialną.

Wesprzyj nas już teraz!

Takie spotkanie tutaj w Rzymie, a jednocześnie na świecie, miałoby w swoim sercu skromną celebrację, skoncentrowaną na słuchaniu Słowa Bożego z długą chwilą ciszy, i modlitwą o pokój. Czy młodzi mogli by być w nim animatorami celebracji, które następnie byłyby kontynuowane w międzywyznaniowej wymianie opinii? Odkryjemy wówczas, że będąc zjednoczonymi w Chrystusie, staniemy się budowniczymi pokoju – przekonywał brat Alois.

Przeor Taizé powołał się na doświadczenia tej wspólnoty monastycznej, które zachęciły go do złożenia takiej propozycji. Przypomniał, że jej członkowie należą do różnych wyznań, a od 60 lat przyjmują młodych ludzi z różnych Kościołów lub po prostu poszukujących sensu życia.

Dalecy od porozumienia w sprawie najmniejszego wspólnego mianownika, jesteśmy nieustannie zachęcani do sięgania do źródła Ewangelii, do Chrystusa zmartwychwstałego, który przez Ducha Świętego prowadzi nas razem do Ojca, Ojca wszystkich ludzi bez wyjątku – powiedział w auli synodalnej brat Alois.

 

Źródło: KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(12)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy

Udostępnij przez