5 października 2021

Rozprawa pracownika Ikei zwolnionego za cytowanie Pisma Świętego. Zaskakujące zeznania świadków

(mastrminda/Pixabay)

Przed krakowskim Sądem Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty zakończyła się kolejna rozprawa pracownika Ikei zwolnionego za cytowanie Pisma Świętego. Janusza Komendę reprezentują prawnicy Ordo Iuris.

Wpis Janusza Komendy, który sięgnął po cytaty z Pisma Świętego na temat homoseksualizmu, był reakcją na promowanie przez pracodawcę postulatów ruchu LGBT. Mężczyzna domaga się przywrócenia do pracy, odszkodowania i wpłaty zadośćuczynienia na cele społeczne. W SR w Krakowie trwa właśnie rozprawa. Na miejscu są prawnicy Ordo Iuris. Przed sądem przesłuchiwani są świadkowie.

Jak podało Ordo Iuris, zeznająca pracownica centrali w Warszawie, występująca jako świadek, z którą było konsultowane czy wpis narusza kodeks postępowania grupy Ikea, nie wiedziała, że wpis jest cytatem z Pisma Świętego. Co więcej, pracownik centrali Ikei w Warszawie nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób Ikea realizowała zasadę niedyskryminacji ze względu na religię. Rozprawa trwa. Więcej informacji podamy po jej zakończeniu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

 

Przypomnijmy. W 2019 r. na forum pracowników Ikei władze firmy zamieściły artykuł propagujący ideologiczne treści związane z ruchem LGBT. Janusz Komenda krytycznie odniósł się wtedy do promowania przez pracodawcę tego typu postulatów. Wyrażając swoją opinię posiłkował się cytatami z Biblii.

Reakcją władz przedsiębiorstwa było zwolnienie Janusza Komendy. Zdaniem IKEI, zwolnienie miało być spowodowane naruszeniem wewnętrznych regulaminów firmy, „naruszeniem zasad współżycia społecznego” oraz „utratą zaufania do pracownika”. W opinii Ordo Iuris, zarzuty te są niezasadne. „Naruszenie zasad współżycia społecznego” miałoby bowiem oznaczać w tym przypadku zwykłe przytaczanie nauczania Kościoła katolickiego. Faktem jest również, że Janusz Komenda cieszył się dobrą opinią przełożonych, współpracowników i klientów. Jego wynagrodzenie było wielokrotnie podnoszone. Nie znajduje zatem potwierdzenia zarzut o rzekomej „utracie zaufania do pracownika”. Zdaniem Instytutu, opinia władz firmy ma podłoże wyłącznie ideologiczne.

Decyzja przełożonych Janusza Komendy stanowiła naruszenie szeregu przepisów prawa krajowego i międzynarodowego, przede wszystkim art. 53 Konstytucji RP gwarantującego wolność wyznania i art. 54 dotyczącego wolności posiadania i głoszenia poglądów. Firma podważyła także art. 11 ust. 3 i 18ust. 3a Kodeksu pracy, które zakazują dyskryminacji ze względu na wyznanie i poglądy. IKEA naruszyła, ponadto, art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zapewniający każdemu wolność posiadania i głoszenia własnych przekonań.

„IKEA w reakcji na ujawnienie przez pracownika przywiązania do wartości religijnych zwolniła go. Działanie pracodawcy stanowi oczywiste naruszenie przepisów prawa pracy o zakazie dyskryminacji z uwagi na wyznanie. Liczymy, że sąd uzna wypowiedzenie umowy za bezskuteczne i przyzna powodowi odpowiednie odszkodowanie” – podkreśla adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Źródło: Ordo Iuris, Twitter

MA

Zobacz także fragment filmu ze świadectwem Janusza Komendy – „Ordo Iuris. Kto za nimi stoi”

Zobacz CAŁY FILM:

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(18)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 655 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram