24 października 2021

Tysiące osób na ulicach Tallina. Estończycy protestowali przeciwko nowym obostrzeniom sanitarnym

(Manifestacja w Tallinie, fot. https://www.facebook.com/reigojoe)

W Estonii odnotowano znaczące wzrosty zachorowań na Covid-19, co przełożyło się na natychmiastowe działania rządu, który planuje dodatkowe restrykcje. Plany wprowadzenia nowych obostrzeń sanitarnych spotkały się ze sprzeciwem Estończyków, którzy niezwykle licznie wyszli na ulice, aby protestować przeciwko decyzjom rządu.

Jak wynika z oficjalnych statystyk, kolejna fala zakażeń najszybciej postępuje w niewielkim kraju bałtyckim. W sobotę odnotowano tam bowiem 1643 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, co plasuje Estonię na pierwszym miejscu w Europie. W obawie o kolejne przyrosty liczby zakażonych, rząd zdecydował się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. Przeciwko tym działaniom protestują Estończycy, którzy licznie wyszli na ulice Tallina.

Jak podają estońskie media, pomimo złej pogody na Placu Wolności w stolicy kraju protestowało kilka tysięcy osób. Inicjatorem manifestacji był Varro Vooglaid z Fundacji Ochrony Rodziny i Tradycji. Podkreślał, że wszyscy zgromadzeni nie protestują przeciwko samym szczepieniom, ale przeciwko przymusowi szczepień. Domagał się zaprzestania przymusu szczepień dzieci i segregacji sanitarnej w kraju. Vooglaid dodał, że ograniczenia wprowadzane przez rząd są niezgodne z konstytucją i wzywają do obywatelskiego nieposłuszeństwa.

Wesprzyj nas już teraz!

W manifestacji przeciwko przymusowi szczepień brali udział m.in. politycy jak europoseł Jaak Madison. Protestujący mieli ze sobą transparenty z hasłami: „Nie dla dyktatury”, „Żądamy wolności szczepień” czy Boże chroń Estonię”.

Postulaty nowych ograniczeń sanitarnych to przede wszystkim nakaz zakładania maseczek ochronnych we wszystkich pomieszczeniach, ale ograniczenia dotkną również branżę gastronomiczną. Wg nowych zapisów, każdy chcący skorzystać z restauracji, będzie musiał okazać przepustkę sanitarną tzn. certyfikat zaszczepienia przeciwko Covid-19 lub certyfikat przebycia choroby.

Regulacje oznaczają, że posiadanie przy sobie negatywnego wyniku na obecność koronawirusa nie będzie podstawą do wpuszczenia do restauracji, kina, teatru czy innego obiektu kulturalnego. Także obiekty sportowe będą wymagały przedstawienia certyfikatu zaszczepienia lub przebycia choroby.

 

Źródło: news.err.ee, TVP Info

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez