19 listopada 2019

UE: jedna piąta budżetu przeznaczona na walkę ze zmianami klimatu

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Parlament Europejski oraz kraje członkowskie reprezentowane w Radzie UE porozumiały się w sprawie unijnego budżetu na 2020 r. O jedną piątą zwiększono środki na działania na rzecz klimatu.

 

21 proc. budżetu zostanie przeznaczone na działania związane z kwestiami klimatycznymi – podaje polasatnews.pl. Program LIFE na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu otrzyma 589,6 mln euro ( o 5,6 proc. w porównaniu do 2019 r.). Dodatkowo, program „Horyzont 2020”, który – jak uważa KE – w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych, otrzyma do dyspozycji 13,46 mld euro. To o 8,8 proc. więcej niż w poprzednim roku.

 

Największy wzrost kwoty dofinansowania uzyskała część energetyczna instrumentu „Łącząc Europę”. Program realizuje inwestycje w odnawialne źródła energii oraz modernizację obecnej i budowę nowej infrastruktury przesyłowej. W tym roku na jego realizację przeznaczono 1,28 mld euro (+35 proc. w porównaniu z 2019 r.)

 

Fundusz ma się przyczynić do osiągnięcia przez Unię celów pakietu energetyczno-klimatycznego wyznaczonych w Strategii Europa 2020. W jego skład wchodzi ograniczenie emisji CO2 co najmniej o 20 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r., zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w odniesieniu do całkowitego zużycia energii o 20 proc., zwiększenie efektywności użycia energii o 20 proc.

 

Źródło: polsatnews.pl

PR

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie