21 października 2021

„Zwrócę się z apelem do wiernych”. Abp Gądecki odpowiada na list ministra Niedzielskiego w sprawie maseczek w kościołach

(abp Stanisław Gądecki. fot. Twitter / Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej)

„Kościół od początku kieruje do wiernych jednoznaczne komunikaty z prośbą o przestrzeganie zaleceń sanitarnych”, czytamy w piśmie, jakie skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

10 października został opublikowany list, jaki szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski  zwrócił się niedawno do przewodniczącego KEP z apelem o przypomnienie w diecezjach, dekanatach i parafiach informacji o konieczności zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych.

Niedzielski podkreślił w swoim liście, że „jako minister zdrowia czyni wszystko, by czwarta fala nie dotknęła nas równie mocno, jak trzy poprzednie”. Jak dodał jedną z podejmowanych przez rząd metod walki z tzw. pandemią jest zapewnienie każdemu chętnemu Polakowi możliwości wyszczepienia się przeciw COVID-19.

Wesprzyj nas już teraz!

Polityk wyraził żal z powodu zbyt małej liczby zaszczepionych przez co „nie jesteśmy w pełni chronieni przed zwiększoną transmisją wirusa”.

„Nadal musimy ukierunkowywać nasze siły na ograniczenie tej transmisji i ochronę osób starszych, z osłabioną odpornością, przewlekle chorych, przez groźnymi konsekwencjami”, zaznaczył w liście szef MZ.

„Mając na uwadze zdrowie i życie obywateli Polski, w tym wiernych Kościoła Katolickiego, zwracam się do Waszej Ekscelencji z prośbą o wspólne działanie, które szczególnie ma na celu ochronę słabszych przed możliwym zakażeniem”, napisał minister.

„Zwracam się do księdza arcybiskupa z apelem o przypomnienie w diecezjach, dekanatach oraz parafiach informacji o konieczności zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych”, dodał.

Noszenie maseczek to – jak zaznaczył w liście do abp. Gądeckiego Adam Niedzielski – obok szczepień, główne narzędzie do walki z epidemią.

„Proszę o tę pomoc i liczę na wsparcie ze strony Episkopatu w tej swoistej edukacji społecznej, dzięki której możemy ograniczyć zasięg czwartej fali epidemii, na czym nam wszystkim powinno zależeć”, podsumował minister zdrowia.

Po 11 dniach poznaliśmy odpowiedź, jakiej Adamowi Niedzielskiemu udzielił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP zapewnił, że rozumie, iż skuteczność starań zmierzających do zwalczenia pandemii zależy od współpracy wielu środowisk. „Dlatego od początku kryzysu Kościół w Polsce kierował jednoznaczne komunikaty do wiernych z prośbą o przestrzeganie zaleceń i norm sanitarnych”, napisał hierarcha.

„Niniejszym chciałbym poinformować, że ponownie zwrócę się z apelem do wiernych w tej sprawie, prosząc również księży biskupów o uwrażliwienie duszpasterzy na kwestie bezpieczeństwa sanitarnego”, zapowiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Źródło: Interia, niedziela.pl, PCh24.pl

TK

 

Niedzielski napisał do abp. Gądeckiego. Minister zdrowia wzywa, aby w kościołach przestrzegano noszenia maseczek

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(57)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy

Udostępnij przez